georgia state flag

Full color maps of counties and regions of Georgia

Region 1
region 1
1. Dade - Trenton, Wildwood
2. Walker - Chickmauga, LaFayette, Lookout Mountain
3. Catoosa - Ringgold, Fort Oglethorpe
4. Whitfield - Cohutta, Dalton, Tunnel Hill, Varnell
5. Murray - Chatsworth, Cisco, Crandall, Eton
6. Fannin - Blue Ridge, McCaysville, Morganton
7. Gilmer - East Ellijay, Ellijay
8. Chattooga - Lyerly, Menlo, Summerville, Trion
9. Gordon - Calhoun, Fairmont, Ranger, Resaca, Plainville
10. Pickens - Jasper, Nelson, Talking Back
11. Floyd - Cave Spring, Rome
12. Bartow - Cartersville, Emerson, Euharlee, Kingston, White
13. Polk - Aragon, Cedartown, Rockmart
14. Paulding - Braswell, Dallas, Hiram
15. Haralson - Bremen, Buchanan, Tallapoosa, Waco

Region 2
region 2 georgia
1. Union - Blairsville
2. Towns - Hiawassee, Young Harris
3. Rabun - Clayton, Dillard, Mountain City, Sky Valley, Tiger, Tallulah Falls
4. Dawson - Dawsonville
5. Lumpkin - Dahlonega
6. White - Cleveland, Helen
7. Habersham - Alto, Baldwin, Clarkesville, Cornelia, Mount Airy
8. Stephens - Martin, Toccoa
9. Forsyth - Cumming
10. Hall - Clermont, Flowery Branch, Gainesville, Lula, Oakwood
11. Banks - Homer
12. Franklin - Canon, Carnesville, Franklin springs, Lavonia, Royston
13. Hart - Hartwell

Region 3
region 3 georgia
1. Cherokee - Ball Ground, Canton, Holly Springs, Waleska, Woodstock
2. Cobb - Acworth, Austell, Kennesaw, Marietta, Powder Springs, Smyrna
3. Douglas - Douglasville
4. Fulton - Alpharetta, Atlanta, College Park, East Point, Fairburn, John's Creek, Hapeville, Mountain Park, Ocee, Palmetto, Roswell, Sandy Springs, Union City
5. Gwinnett - Berkeley Lake, Buford, Dacula, Duluth, Grayson, Lawrenceville, Lilburn, Loganville, Norcross, Snellville, Sugar Hill, Suwanee
6. De Kalb - Atlanta, Avondale Estates, Chamblee, Clarkston, Decatur, Doraville, Lithonia, Pine Lake, Stone Mountain
7. Rockdale - Conyers
8. Clayton - Forest Park, Jonesboro, Lake City, Lovejoy, Morrow, Riverdale
9. Fayette - Brooks, Fayetteville, Peachtree City, Shake Rag, Tyrone, Woolsey
10. Henry - Hampton, Locust Grove, McDonough, Stockbridge

Region 4
region 4
1. Carroll - Bowdon, Carrollton, Mount Zion, Roopville, Temple, Villa Rice, Whitesburg
2. Heard - Centralhatchee, Ephesus, Franklin
3. Troup - Hogansville, LaGrange, West Point
4. Coweta - Grantville, Haralson, Moreland, Newnan, Senoia, Sharpsburg, Turin
5. Meriwether - Gay, Greenville, Lone Oak, Luthersville, Manchester, Warm Springs, Woodbury
6. Spalding - Griffin, Orchard Hill, Sunny Side
7. Butts - Flovilla, Jackson, Jenkinsburg
8. Pike - Concord, Meansville, Molena, Williamson, Zebulon
9. Lamar - Aldora, Barnesville, Milner
10. Upson - Thomaston, Yatesville

Region 5
region 5
1. Jackson - Arcade, Braselton, Commerce, Hoschton, Jefferson, Maysville, Nicholson, Pendergrass, Talmo
2. Madison - Carlton, Colbert, Corner, Danielsville, Hull, Ida
3. Elbert - Bowman, Elberton
4. Barrow - Auburn, Bethlehem, Carl, Statham, Winder
5. Athens-Clarke - Athens, Winterville
6. Oglethorpe - Crawford, Lexington, Maxeys
7. Oconee - Bishop, Bogart, High Shoals, Watkinsville
8. Walton - Good Hope, Monroe, Social Circle, Walnut Grove
9. Greene - Greensboro, Siloam, Union Point, White Plains, Woodville
10. Newton - Covington, Mansfield, Newborn, Oxford, Porterdale
11. Morgan - Bostwick, Buckhead, Madison, Rutledge
12. Jasper - Monticello, Shady Dale

Region 6
region 6
1. Putnam - Eatonton
2. Monroe - Forsyth, Culloden
3. Jones - Gray
4. Baldwin - Milledgeville
5. Crawford - Knoxville, Roberta
6. Bibb - Macon
7. Twiggs - Danville, Jeffersonville
8. Wilkinson - Allentown, Gordon, Irwinton, Ivey, McIntyre, Toomsboro
9. Peach - Byron, Fort Valley
10. Houston - Centerville, Perry, Warner Robins
11. Pulaski - Hawkinsville

Region 7
region 7
1. Wilkes - Rayle, Tignall, Washington
2. Lincoln - Lincolnton
3. Taliaferro - Crawfordville, Sharon
4. Warren - Camak, Norwood, Warrenton
5. McDuffie - Dearing, Thomson
6. Columbia - Appling, Grovetown, Harlem
7. Augusta-Richmond - Augusta, Blythe, Hephzibah
8. Hancock - Sparta
9. Glascock - Edgehill, Gibson, Mitchell
10. Washington - Davisboro, Deepstep, Harrison, Oconee, Riddleville, Sandersville, Tennille
11. Jefferson - Avera, Bartow, Louisville, Stapleton, Wadley, Wirens
12. Burke - Girard, Keysville, Midville, Sardis, Waynesboro
13. Jenkins - Millen, Perkins
14. Screven - Newington, Oliver, Rocky Road, Sylvania

Region 8
region 8
1. Harris - Hamilton, Pine Mountain, Shiloh, Waverly Hall
2. Talbot - Geneva, Junction City, Talbotton, Woodland
3. Taylor - Butler, Reynolds
4. Columbus-Muscogee - Columbus
5. Chattahoochee - Cusseta
6. Marion - Buena Vista
7. Schley - Ellaville
8. Macon - Ideal, Marshalville, Montezuma, Oglethorpe
9. Stewart - Lumpkin, Richland
10. Webster - Preston
11. Sumter - Americus, Andersonville, Leslie, Plains
12. Dooly - Byromville, Dooling, Lilly, Pinehurst
13. Crisp - Arabi, Cordele
14. Quitman - Georgetown
15. Clay - Bluffton, Fort Gaines
16. Randolph - Coleman, Cuthbert, Shellman

Region 9
region 9
1. Johnson - Kite, Wrightsville
2. Emanuel - Adrian, Garfield, Stillmore, Swainsboro, Twin City
3. Laurens - Brewton, Cadwell, Dexter, Dublin, Dudley, East Dublin, Montrose, Rentz
4. Treutlen - Soperton
5. Candler - Metter, Pulaski
6. Bleckley - Cochran
7. Dodge - Chauncey, Chester, Eastman
8. Wheeler - Alamo, Glenwood
9. Montgomery - Alley, Alston, Higgston, Mount Vernon, Uvalda
10. Toombs - Lyons, Vidalia
11. Tattnall - Cobbtown, Glennville, Manassas, Reidsville
12. Evans - Bellville, Claxton, Daisy, Hagan
13. Wilcox - Abbeville, Pineview, Rochelle
14. Telfair - Helena, Lumber City, McRae, Milan, Scotland
15. Jeff Davis - Hazlehurst
16. Appling - Baxley, Graham, Surrency
17. Wayne - Jesup, Odum, Screven

Region 10
region 10
1. Terrell - Bronwood, Dawson, Parrott, Sasser
2. Lee - Leesburg, Smithville
3. Calhoun - Edison, Leary, Morgan
4. Dougherty - Albany
5. Worth - Poulan, Sumner, Sylvester, Warwick
6. Early - Arlington, Blakely, Damascus, Jakin
7. Miller - Bellview, Colquitt, Mayhaw
8. Baker - Newton
9. Mitchell - Baconton, Camilla, Pelham, Sale City
10. Colquitt - Berlin, Doerun, Ellenton, Funston, Moultrie, Norman Park, Riverside
11. Seminole - Donaldson, Iron City
12. Decatur - Attapulgus, Bainbridge, Brinson, Climax
13. Grady - Cairo, Whigham
14. Thomas - Boston, Coolidge, Meigs, Ochlocknee, Thomasville

Region 11
region 11
1. Turner - Ashburn, Ambroy, Coverdale, Dakota, Inaha, Rebecca, Sycamore, Worth
2. Ben Hill - Bowens Hill, Fitzgerald, Queensland, Westwood
3. Irwin - Abba, Holt, Irwinville, Mystic, Ocilla, Osterfield, Waterloo, Wray
4. Coffee - Ambrose, Broxton, Bushnell, Douglas, Lax, Mora, Nichols, Pridgen, Upton, West Green
5. Bacon - Alma, Rockingham, Sessoms
6. Tift - Brookfield, Chula, Eldorado, Harding, Omega, Phillipsburg, Sunsweet, Tifton, Ty Ty, Unionville
7. Berrien - Alapaha, Bannockburn, Enigma, Glory, Nashville, Ray City, Weber
8. Atkinson - Axson, Kirkland, Pearson, Willacoochee
9. Ware - Waycross
10. Pierce - Blackshear, Bristol, Mershon, Offerman, Patterson
11. Brantley - Atkinson, Hickox, Hoboken, Hortense, Lulaton, Nahunta, Trudle, Waynesville
12. Cook - Adel, Cecil, Lenox, Sparks
13. Lanier - Lakeland, Stockton
14. Clinch - Cogdell, Council, Dupont, Edith, Fargo, Homerville, Sirmans, Thelma, Withers
15. Brooks - Baden, Barney, Barwick, Dixie, Grooverville, Morven, Nankin, New Rock Hill, Quitman
16. Lowndes - Barretts, Bermiss, Clyattville, Dasher, Hahira, Kinderlou, Lake Park, Naylor, Ousley, Remerton, Twin Lakes, Valdosta
17. Echols - Fruitland, Haylon, Howell, Mayday, Needmore, Potter, Statenville, Tarver
18. Charlton - Folkston, Homeland, Moniac, Race Pond, Saint George, Winokur

Region 12
1. Bulloch - Brooklet, Denmark, Hopeulikit, Leefield, Nevils, Portal, Register, Statesboro, Stilson
2. Effingham - Clyo, Ebenezer, Egypt, Guyton, Meldrim, Pineora, Rincon, Shawnee, Springfield, Stillwell
3. Bryan - Ellabelle, Groveland, Hardwicke, Keller, Lanier, Pembroke, Richmond Hill
4. Chatham - Bloomingdale, Garden City, Georgetown, Isle of Hope-Dutch Island, Montgomery, Port Wentworth, Pooler, Savannah, Skidaway Island, Thunderbolt, Tybee Island, Whitmarsh Island, Wilmington Island, Vernonburg
5. Liberty - Allenhurst, Flemington, Gumbranch, Hinesville, McIntosh, Midway, Retreat, Riceboro, Sunbury, Walthourville
6. Long - Ludowici
7. McIntosh - Cox, Crescent, Darien, Eulonia, Pine Harbor, Ridgeville, Shellman Bluff, South Newport, Townsend, Valona
8. Glynn - Brunswick, Dock Junction, Everitt, Jekyll Island, Sea Island, Sterling, St. Simons Island, Thalman
9. Camden - Colesburg, Dover Bluff, Harrietts Bluff, Kings Bay Base, Kingsland, St. Marys, Tarboro, Waverly, White Oak, Woodbine

| Home | Counties Ranked by Area | Feedback | More Maps | Advertise With Us |
Design © 2005-2015 Snob Hollow Designs www.snobhollow.com